Ja vēlaties uzzināt visu par rekuperatoru, tā lietošanas plusiem un mīnusiem, tad esat nonācis īstajā vietā, šajā rakstā ir īpaši apkopoti visi pieejamie dati par šo tēmu. Pateicoties mūsu informācijai, jūs ne tikai varēsiet izvēlēties pareizo rekuperatoru savam mājoklim, bet arī uzzināt vairāk par tā darbības niansēm. Apskatīsim rekuperatoru – plusi un mīnusi tā izmantošanai mājās.
Pati ierīce atšķiras divos aspektos:
-
Materiāls, no kura tie ir izgatavoti.
-
Gaisa plūsmas virzienā.
Populārajās šķērsplūsmas versijās pieplūdes un atplūdes gaisa plūsmas ir perpendikulāras, bet pretplūsmas versijā tās plūst pretējos virzienos. To raksturo tas, ka efektīvai siltuma plūsmu apmaiņai nav nepieciešams savienot un sajaukt.
Kāpēc nepieciešams rekuperators??
Pirms pievērsīsimies rekuperatoru priekšrocībām un trūkumiem, aplūkosim, kā tie darbojas. Tās galvenā funkcija ir sildīt ieplūstošo gaisu aukstajā sezonā, un tas nodrošina minimālu ventilācijas un apkures sistēmu, kas pazīstama arī kā ielu apkure, ietekmi. Tieši šī priekšrocība atšķir rekuperatoru no citām līdzīgām ventilācijas un apkures sistēmām.
Rekuperators tika izgudrots, lai veiktu galveno uzdevumu – taupītu enerģiju ieplūstošā gaisa sildīšanai vai dzesēšanai. Tas var tikt galā ar saviem uzdevumiem, jo dažu modeļu efektivitāte ir līdz pat 90 %, vienkāršāk sakot, saskaņā ar aprēķiniem tam vajadzētu ietaupīt maksimālo enerģijas daudzumu.
Turklāt tās atšķiras no tradicionālajām ventilācijas sistēmām ar to, ka var nodrošināt ļoti efektīvu siltuma apmaiņu, kā arī novērst nepatīkamas smakas. Ir arī modeļi, kas palīdz ātri un produktīvi atbrīvoties no liekā mitruma līmeņa telpā. Īpaši tad, ja visas šīs problēmas ir redzamas jūsu mājās, iesakām iegādāties rekuperatoru un atrisināt visas problēmas ar vienu pirkumu.
Gaisa rekuperatoru plusi
Pateicoties to veiksmīgai un ātrai darbībai, rekuperatori var “lepoties” ar šādām priekšrocībām:
-
Augstāka efektivitāte (40-65%).
-
Ierīces konstrukcijā nav nekādu grūtību (jo ierīcē nav kustīgu detaļu, kas, protams, pagarina tās derīguma termiņu).
-
Nav finansiālu izdevumu par elektroenerģiju, jo tās darbībai nav nepieciešama elektroenerģija.
Citi trūkumi ir lietošanas un uzstādīšanas ērtums, zema iegādes cena, gaisa filtrēšana.
Rekuperatora trūkumi
Neskatoties uz daudzajām šīs ierīces priekšrocībām, tai ir arī daži trūkumi. Galu galā nav iespējams atrast mehānisku vienību, kurai nav trūkumu vai neprecizitāšu. Tāpēc starp rekuperatora trūkumiem ir šādas nianses:
-
Ierīcei nav ūdens apmaiņas funkcijas, ir tikai siltuma nodošanas iespēja.
-
Uz šīs ierīces vēsākajos gadalaikos mēdz veidoties ledus. Taču šo problēmu var novērst, to izslēdzot vai pievienojot īpašu vārstu, lai novērstu iekārtas sasalšanu.
-
Rekuperatora konstrukciju raksturo caurulītes, kas ir savstarpēji savienotas.
-
Trokšņi darbības laikā, un tas nav piemērots arī lielām telpām.
Vai ir vērts dzīvoklī uzstādīt rekuperatoru?
Lai gan ierīces mehānisms ir ļoti vienkāršs un efektīvs apkures risinājums, nevajadzētu steigties to uzstādīt savā mājoklī. Pēc visu rekuperatoru plusu un mīnusu analīzes mēs iesakām tos iegādāties un uzstādīt tikai tajos gadījumos, kad tas ir patiešām pamatoti gan finansiāli, gan funkcionāli. Precīzāk, rekuperatorus ir vērts uzstādīt šādās ēkās:
-
Ja dzīvojat dzīvoklī ar augstiem griestiem, lai ietaupītu pienācīgu naudas summu par apkuri šādā telpā.
-
Ja jums ir liela māja vai pat savrupmāja, kurā ir svarīga laba gaisa apmaiņa.
-
ēkās ar apsildāmām tehniskām telpām, parasti biznesa centros, laboratorijās vai ražošanas ēkās.
-
Dārgos dzīvokļos, kur vēlaties ietaupīt elektroenerģijas patēriņu.
Atcerieties, ka pat lielā dzīvoklī nav viegli atrast vietu, kur to uzstādīt. Tāpēc ir svarīgi izvēlēties pēc iespējas mazāku nākotnes gaisa apstrādes iekārtas izmēru, lai to būtu vieglāk un vienkāršāk noslēpt no redzamības, ņemot vērā cauruļvadu izvietojumu līdz iekārtai. Lai gan šie varianti praktiski nav iespējami, jo pieplūdes un izplūdes iekārtas ar rekuperatoru izmērs ir tāds, ka dzīvoklī nav iespējams atrast tai piemērotu stūrīti.