Personīgā radiācijas dozimetra izvēle

Pārnēsājamie vai personīgie dozimetri tiek izmantoti mājsaimniecībā un rūpniecībā, lai nepārtraukti vai robežvērtībās mērītu apkārtējās vides jonizējošā starojuma vai dažādu objektu radītā starojuma fona līmeni. Varat norādīt vairākus ierīču pamatveidus, un katram no tiem ir savs mērķis.

Kāpēc nepieciešams dozimetrs?

Mājsaimniecībā lietojamie rokas vai personīgie dozimetri ir paredzēti ikdienas lietošanai, tie ir ergonomiski, kompakta izmēra un viegli lietojami. Portatīvais Mērierīces visu nepieciešamo informāciju parāda ekrānā, un datu atšifrēšanai nav nepieciešami papildu instrumenti. Individuāli Mazāk funkcionālie modeļi tiek izmantoti tikai, lai informētu par jonu starojuma līmeņa izmaiņām uz augšu.

Mērījumi kodolspēkstacijās

Ja notiek negadījumi un izplatās bīstami elektroni vai fotoni, lietotājs tiek savlaicīgi informēts un var veikt aizsardzības pasākumus.

Jāatzīmē, ka jebkurš sadzīves dozimetrs ir paredzēts jonu starojuma līmeņa mērīšanai tieši tajā vietā, kur tas atrodas (cilvēks, zeme, telpa, vide). Tas nosaka devas jauda, bet diez vai var precīzi noteikt tās avotu.

Ir mājsaimniecības instrumentu modeļi, kas paredzēti pārtikas vai dažādu celtniecības materiālu piesārņojuma līmeņa noteikšanai. Taču tās norāda tikai kritiskās vērtības, kas vairākas reizes pārsniedz normu. Lai precīzi noteiktu šādus priekšmetus, ir vajadzīgas citas metodes un ierīces, kas mēra radionuklīdu saturu, nevis starojuma jaudu.

Personīgais dozimetrs

Pirms jonizējošā starojuma mērīšanas uz objekta dozimetrs mēra dabisko fona starojumu.

Ņemiet vērā, ka jebkura parādītā “fona” vērtība nav konstanta un parasti tiek mērīta vairākas reizes un vidējā vērtība.

Pēc dažām reģistrācijām var ķerties pie personas vai zemes apskates. Tikai pastāvīgu pārsniegšanu var uzskatīt par radioaktīvu atklāšanu. Dozimetra lietotājam ne tikai jāizprot ierīces saskarne, bet arī jābūt minimālām zināšanām par noteikumiem. Mājās lietojamais dozimetrs nolasa divus galvenos rādītājus: dozu un dozas jaudu.

Indekss ir devas jauda izmērīts līdz µSv/h. Vienkāršoti runājot, tas norāda pieļaujamo uzturēšanās laiku vietā, kur tiek konstatēts starojums. Jo augstāka vērtība, jo ātrāk uzkrājas deva un līdz ar to īsāks ir gaidīšanas laiks.

Radiācijas fona mērījumi

Individuālie mājas dozimetri un komplekti

Personīgais dozimetrs ir neliela ierīce, ko var nēsāt persona, kas atrodas zonā ar potenciāli kaitīgu radioaktīvo fonu. Lielākoties šiem instrumentiem nav displeja, un tie drīzāk līdzinās parastajam atslēgu pultītim. Šādu ierīču darbības princips ir slieksnis – ja jonu gamma starojums pārsniedz normu, dozimetrs izdod skaņas signālu. Šie visvienkāršākie un vislētākie sadzīves instrumenti ir nepieciešami, atrodoties nezināmā, attālā apvidū.

Personīgo dozimetru komplekti atkarībā no instrumenta modeļa tiek izmantoti absorbētā gamma-neitronu un rentgena starojuma mērīšanai. Ierīce nolasa akumulēto devu no jebkura objekta ar Īpašs okulārs. Parasti šos komplektus neiegādājas lietošanai mājsaimniecībās; tos izmanto, lai mērītu dozu cilvēkiem vai priekšmetiem potenciāli bīstamās radioaktīvās iekārtās, piemēram, medicīniskajās rentgena ražotnēs vai ieroču ražošanas iekārtās.

Personīgajos dozimetros ietilpst vairākas tiešās nolasīšanas ierīces radiācijas fona mērīšanai, barošanas avots, rokasgrāmata.

Radex RD1503+

Radex RD1008

RD1008 pieejamā dizaina funkcija Divi gāzes izplūdes skaitītāji Geigera-Muellera skaitītājs. Šī konstrukcija saīsina detektēšanas ciklu līdz 10 sekundēm, ierindojot ierīci visātrākās darbības klasē. Ražotājs apgalvo, ka tas mēra jonu starojuma līmeni vidē, kā arī pārtikas piesārņojuma pakāpi. Ja instruments savu pamatfunkciju pilda perfekti, mērījumi pārtikas produktiem būs ļoti aptuveni.

RD1008 ir viens no jaunākajiem izstrādājumiem, un ar to var vienlaikus uzraudzīt divu objektu akumulētās dozas līmeni. Divi Beta-2-1 un Beta-2M-1 detektori uztver gamma un beta starojumu.

Kompakts un ergonomisks dozimetrs darbojas nepārtraukti līdz pat 950 stundām, informācija tiek parādīta uz plaša melnbalta displeja. RD1008 ir skaņas un vibrācijas signalizācija; pēkšņu devas jaudas izmaiņu gadījumā tā automātiski atiestatās.

Ierīce ir dārgāka nekā RD1530+, taču tas ir saistīts ar tās visaptverošo funkcionalitāti. Noderīga ierīce, kas ir viegli lietojama un paredzēta darbam dažādos apstākļos.

Radex RD1212-VT

Iespējas ietver iebūvētu temperatūras un barometriskā spiediena sensoru, pulksteni, lukturīti. Moderns dozimetrs, kas pielāgots visiem sīkrīkiem, ātri un precīzi mēra apkārtējās vides jonu starojumu. Ērta un ergonomiska RD1212-BT ar tās intuitīvo darbību ir saņēmusi daudz pozitīvu atsauksmju no lietotājiem.

Novērtējiet šo rakstu
( Vēl nav vērtējumu )
Pievienot komentārus

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: