Ja esat kādreiz viesojies kādā dienvidu valstī, iespējams, bieži esat pamanījis jumta konstrukcijas. Gidi paskaidroja, ka tie ir saules paneļi ūdens un mājas apkurei. Gan ārzemēs, gan mūsu valstī progresīvie iedzīvotāji aizstāv alternatīvie enerģijas avoti. Ūdens sildītājs, kas darbojas ar saules enerģiju – viens no šiem veiksmīgajiem izgudrojumiem, kas var pilnībā darboties pat ziemā.
Saules enerģijas izmantošana ierīcē
Saule ir ļoti spēcīgs un, pats galvenais, neizsmeļams siltumenerģijas avots. Par tās izmantošanu neviens neprasa maksu, un tāpēc ir vērts domāt par to, kā izmantot šādu priekšrocību savā labā. Rūpnīcas nodokļi saules ūdens sildītājs var izmaksāt diezgan dārgi. Ja saprotat šādas ierīces darbības principu, varat kaut ko līdzīgu izdarīt ar savām rokām. Lai gan ir vairāki šādas ierīces piemēri realitātē.
Citas siltuma pārneses iespējas
Ir skaidrs, ka iepriekš aprakstītajā gadījumā amatierisms nav iespējams. Taču ir vēl viena iespēja izmantot bezspiediena saules ūdens sildītāju. Šeit siltuma pārvade ir tiešavara spole, kas ievietota taisnstūrveida korpusā. Pēc tam to savieno ar uzglabāšanas tvertni. Ūdens šeit cirkulē dabiski, un to uzreiz sasilda saules stari, tādējādi palielinot siltumu un kopējo saturu visā tvertnē. spoles caurule tiek iespiesta metāla plāksnē, kas ir tumšas krāsas. Tam ir papildu aizsardzība pret nokrišņiem ar izturīgu stiklu.
Ir arī trūkumi – šī konstrukcija labi darbojas tikai bezmākoņainā saulainā laikā.
Visbeidzot, saules paneļus var vienkārši pievienot parastam ūdens sildītājam. Šāda konstrukcija izrādās ļoti dārga, taču var darboties visu gadu.
Pašizgatavoti saules ūdens sildītāji
Vēlme pēc ekoloģiskas pieejas mājas apkurei ir apsveicama – jo īpaši tāpēc, ka līdzīgu sistēmu varat izveidot ar savām rokām. Apskatīsim interesantas iespējas šādu konstrukciju praktiskai īstenošanai un to, cik efektīvi ir mājās gatavoti saules ūdens sildītāji.
Vienkāršs saules ūdens sildītājs
Vienkāršs risinājums būtu uzstādīt vienu (ne vairāk kā divas) melnās tvertnes uz mājas jumta. Tas ir savienots ar mājas ūdensvadu – tas nozīmē, ka, ja ir laba saule, siltais ūdens plūst tieši dušas telpā (vasaras karstumā uzsildīšana notiek ātri).
Abos gadījumos ir būtiski trūkumi:
- Vienkāršas tvertnes neefektivitāte mākoņos.
- Katru rītu siles sildītājs jāaizpilda, aplejot to ar ūdeni. Kad saule ir paslēpta aiz mākoņiem, jānovērtē ūdens uzsilšanas pakāpe un jāiztukšo tas turpmākai lietošanai.
- Plakanajai teknei līdzīga ierīce ir slikta, jo tai ir jābūt turēt horizontāli. Mēs nedzīvojam tropos, kas nozīmē, ka ziemā saule ceļas augstu virs horizonta, šīs ierīces efektivitāte samazināsies.
Daudz efektīvāk ir paredzēt kolektora papildu uzstādīšanu, lai gan atkal ir paštaisīta. Kad esat noteicis sildītāja izmērus, jums ir jāizgatavo korpuss, kurā ievieto spoles. Attiecīgā izolācija – tāpēc ir labāk izgatavot spoles koka apvalku. Otrais punkts ir izolēt aizmugurējo sienu (vēlams ar putupolistirolu).
Kā montēt radiatoru
Vienkāršāko saules ūdens sildītāju var izgatavot savām rokām saskaņā ar šādu komponentu shēmu:
- uzglabāšanas tvertne;
- uzpildes tvertne;
- kolektors.
Kādai jābūt šādas spirāles siltumapmaiņas virsmai?? Gadījumā, ja tērauda radiatori jābalstās uz to izmēru, bet, lai nepalielinātu korpusa svaru, neinstalējiet vairāk par diviem paneļiem. Izmantojot citus materiālus, viss ir jāaprēķina uz vietas.
Korpuss var būt izgatavots no saplāksnis un koka dēļi. Priekšpusē jāizmanto izturīgs un caurspīdīgs polikarbonāta materiāls, kas izskatās tikpat labi kā stikls. Uzglabāšanas tvertne ir izgatavota no lokšņu materiāls. Vēl labāk ir iegādāties saliekamo tvertni. Ieteicams izmantot kā savienojuma caurules polimērs (laba izvēle ir metāla un plastmasas caurules).
Mājas apstākļos izgatavotu saules ūdens sildītāju iezīmes
Mājās gatavota katla priekšrocības ir acīmredzamas:
- Darbs ar pilnu slodzi pēc iespējas ilgāk;
- Sākotnējā ieguldījuma materiālos atmaksāšanās;
- degvielas ekonomija;
- Produkts ir uzreiz gatavs lietošanai.
Tomēr visi šie aspekti kļūs pozitīvi, ja tiks izpildīti svarīgi nosacījumi.
- Precīza ierīces parametru iestatīšana. Aprēķinātajai slodzei jābūt tuvu standarta dienas patēriņam.
- Lai nodrošinātu pastāvīgu karstā ūdens padeves slodzi, varat uzstādīt papildu sildītājs. Ieteicams to ieslēgt, ja saules elektrostacija nenodrošina nepieciešamo slodzi. Šis elements ir nepieciešams, lai novērstu ūdens temperatūras starpību.
- Ir svarīgi pareizi sadalīt slodzi, un viens no parametriem ir ūdens plūsmas ātruma regulēšana.
- Ja ūdens netiek patērēts uzreiz, tvertnei ir nepieciešams papildu siltumizolācija. Pēdējais punkts attiecas arī uz mākoņainām dienām (siltumizolācijas biezums ir vērts nodrošināt vairāk).
- Siltumnesēja pārklājumam jāpalielina tā absorbcijas spēja (visvienkāršāk to var izdarīt ar melnu krāsu, ideālā gadījumā labāk ir selektīvā krāsa).
- Tvertnē jābūt karstā ūdens krājumam uz divām dienām.
- Cauruļu garumam no kolektora uz tvertni jābūt minimālam un labi izolētam, lai saglabātu temperatūras augstumu.
- Aukstā ūdens novadīšana uz kolektora cauruli jānovieto tvertnes apakšā. Uzkarsētais ūdens plūst uz augšu. Virs atveres karstā ūdens ievadīšanai sistēmā ir jābūt vietai karstā ūdens buferim.
- Tagad par tvertnes uzstādīšanu: ja jūs to darīsiet ēkā, siltuma zudumi ievērojami samazināsies. Pat ja tas tā ir, tās izkļūst mājas vidē, nevis gaisā. Laba ideja šajā gadījumā ir bēniņi. vietnē sistēmas uzstādīšana uz jumta Svarīgi ir orientēt kolektoru uz dienvidiem un novietot to vietējā platuma leņķī (tas palielinās efektivitāti visa gada garumā). Vislabākais leņķis būtu 60 grādi ziemā un 30 grādi vasarā, praksē labāk ir dot 45 grādus uzreiz.
- Mājas konstrukcijai jābūt gatavai izturēt pilnas tvertnes slodzi.
- Un vēl viens svarīgs jautājums: kā novērst sistēmas aizsalšanu aukstākā klimatā? Var izmantot Izolējošs, noņemams vāks, uzstādīt ūdens novadīšanas ierīci vai ūdenī izmantot antifrīza šķīdumu. Pēdējais variants ir populārs – tikai šajā gadījumā to ielej spirālveida spirālē, caur kuras sienām notiks siltuma pārnese.
Saules sildītāja izmantošana ievērojami samazina degvielas izmaksas un oglekļa dioksīda emisijas. Šādu sistēmu varat izveidot arī paši – ir svarīgi, lai jums būtu minimālas zināšanas par santehniku un lai ievērotu visus iepriekš minētos ieteikumus.