Ar benzīnu darbināmus motorzāģus izmanto mežizstrādē, koku ciršanā, krūmāju izciršanā un krājas atjaunošanā. Tie ļauj efektīvi strādāt ar koksni. Salīdzinoši vienkāršā ķēdes zāģa konstrukcija padara to par izturīgu un uzticamu rīku gan sadzīves, gan profesionālai lietošanai. Konstrukcijas ziņā izstrādājums pieder pie mašīnu kategorijas, kas aprīkotas ar iekšdedzes dzinēju (ICE). Daudzos gadījumos tas ir divtaktu viencilindra dzinējs. Lietotājam ir svarīgi zināt, kā rīks ir konstruēts un kā darbojas tā atsevišķas sastāvdaļas – tas palīdzēs veikt pareizu apkopi un vajadzības gadījumā veikt remontu.
Vispārīga motorzāģa iestatīšana
Tirgū ir daudz benzīna pļaujmašīnu zīmolu. Dažādu ražotāju produkti atšķiras pēc dizaina un tehniskajām iezīmēm, kas nosaka mašīnu ergonomiku un funkcionalitāti, taču ierīces konstrukcija ir vienāda.
Motorzāģis sastāv no šādām konstrukcijas sastāvdaļām:
- iekšdedzes dzinējs;
- karburatoru;
- bāri;
- ķēdes;
- rokturi;
- sajūgs;
- startera motoru;
- aizdedzes, degvielas padeves, gaisa filtrēšanas un ķēdes eļļošanas sistēmas
- klusinātājs;
- Ķēdes bremzes un ķēdes spriegošanas mehānisms.
Motorzāģa shematiskā shēma ir parādīta zemāk redzamajā fotoattēlā.
Degvielas maisījuma sastāvdaļas tiek samērīgi sajauktas. Attiecības ir norādītas lietošanas pamācībā (eļļa un benzīns attiecīgi no 1:20 līdz 1:50). Degvielas kvalitāte nosaka, cik ilgi instrumentu var lietot bez remonta.
Mūsdienu benzīna zāģiem augstākajās kategorijās bieži ir eļļas tvertne. Šajās modifikācijās tas automātiski sajaucas ar benzīnu.
Lasiet arī: kādu benzīnu iepildīt motorzāģī un kā izvēlēties eļļu?.
Divtaktu motora darbības ātrums ir līdz 13 500 apgr./min. To var atrast rīkā vertikāli vai horizontāli. Pirmais iekšdedzes dzinēja izvietojuma variants ir raksturīgs daudziem lieliem profesionāliem motorzāģu modeļiem. Dzinēja priekšpusē ir izvietots trokšņu slāpētājs.
Ja dzinējs ir izvietots horizontāli, benzīna zāģiem ir kompakti izmēri. Šie zāles pļāvēji arī sver ļoti maz. Pateicoties šīm īpašībām, produktus ar horizontālo motoru iecienījuši lauksaimnieki, mežizstrādātāji un citi, kas izmanto rokas zāģus.
Ķēdes zāģis ir konstruēts ar diviem rokturiem: viens priekšpusē, otrs aizmugurē. Pēdējā ir slēdža, droseles un drošības sviras. Šis rīks īsteno aizsardzība pret vibrāciju un atsitieniem. Pirmajā sistēmā starp rokturi un zāģi ir gumijas spilventiņi. Dažiem modeļiem ir arī atsperes, kas absorbē vibrācijas. Pret atsitiena triecienu var aizsargāt bremzes vai deflektors.
Lasiet arī: kā izvēlēties motorzāģi.
Atsevišķu komponentu konstrukcija un darbība
Atsevišķas iepriekš aprakstītās motorzāģa sastāvdaļas savukārt sastāv no dažādām daļām. Lai varētu labot mašīnu pats, ir jāzina galveno sistēmu konstrukcija un darbība.
Aizdedzes sistēma
Sākotnējā motorzāģu aizdedzes sistēma bija kontaktu veids. To vairs praktiski neizmanto. Mūsdienu ražotāji aprīko savas mašīnas ar elektroniskā aizdedze (Nākamajā lappusē sniegts eksplodēts skats). Šī iemesla dēļ nav nepieciešams regulāri tīrīt kontaktus un noteikt nepieciešamo attālumu starp tiem.
Magnēts – Pirmais ir ģenerators, kas nodrošina aizdedzes sveces ar spriegumu. Tā var būt divu veidu:
- sazināties ar;
- bezkontakta.
Tālāk ir parādīta bezkontakta un kontakta magnētiskās aizdedzes sistēmas shematiskā shēma.
Karburatora korpusā atloka, kas regulē atmosfēras gaisa plūsmu, impulsa kanāls, difuzors, ieplūdes savienojums, divas skrūves (tukšgaitas un galvenā). Motorzāģu ražotāji bieži aprīko savus produktus ar populāru zīmolu karburatoriem.
Lielākā daļa motorzāģu modeļu ir aprīkoti ar identisku (pēc konstrukcijas) karburatoru. To konstrukcija shematiski parādīta attēlā zemāk. Tikai retos lētos Ķīnā ražotos variantus var atšķirt pēc tā, ka karburatora blokā nav vairāku detaļu.
Centrbēdzes sajūga funkcija ir attēlota shematiski attēlā zemāk, kur skaitļi attiecas uz šādām sastāvdaļām
- berzes spilventiņi;
- atsperes;
- bungas.
Šādiem elementiem atbilst skaitļi:
- degvielas filtrs;
- karburatoru;
- Manuālā tipa degvielas sūknis (gruntskrūve).
Benzīns atrodas tvertnē, no kuras tas pa šļūteni tiek sūknēts uz karburatora bloku. Vienkāršākajiem variantiem nav sūkņa. Degvielas filtrs Šļūtenes gals ir iegremdēts benzīnā. Tās izskats redzams šajā fotoattēlā.
Priekšfiltrēšana parasti tiek veikta, izmantojot sietiņš.
Strādājot pie negatīvām temperatūrām, elements, kas aiztur sniegu. Taču tas pasliktina gaisa padevi un izraisa iekārtas jaudas samazināšanos.
Dažiem modeļiem ir gaisa ieplūdes tīrīšanas sistēma centrbēdzes sajūgs. To uzstāda priekšfiltru elementa vietā. Šīs funkcijas pamatā ir tas, ka spararats pagriež ienākošo gaisa plūsmu. Tas izraisa piesārņojuma izmešanu prom no sprauslas, kas ved uz filtru.
Kad troses novilcējs pēkšņi tiek izvilkts, cilindrs saslēdzas ar vārpstu. Vārpsta sāk griezties. Kad rokturis tiek atlaists, atspere nodrošina tā atgriešanos sākotnējā stāvoklī. Lai vārpstu pagrieztu pietiekami ātri, lai iedarbinātu dzinēju, ir jāpieliek zināms spēks: vairumā gadījumu kloķvārpstu jāvelk vairākas reizes.
Lai atvieglotu motora iedarbināšanu, praksē tiek izmantotas, piemēram, šādas metodes:
- Degvielas maisījums tiek bagātināts ar aizbīdņa vārsta palīdzību;
- Izmantojot īpašu vārstu, spiediens balona iekšpusē tiek samazināts.
Lai atvieglotu iedarbināšanu, daži starteri ir aprīkoti arī ar iedarbināšanas kondensatoru papildu atspere. To vispirms nospiež, kad aukla tiek izvilkta, un pēc tam atlaiž, tādējādi iedarbinot dzinēju.
Eļļošanas mehānisma struktūra
Vadotnes sliedes, tāpat kā ķēdes, ir izgatavotas no metāla. Kad darbarīks ir ieslēgts, ķēde sāk griezties ar lielu ātrumu. Berzes dēļ materiāls pārkarst. Tāpēc ekspluatācijas laikā ķēdi ieteicams dzesēt. Ja tas netiek darīts, ķēde ātri nolietojas, kā rezultātā riepa tiek bojāta.
Lai to novērstu, visu marku un modeļu ķēdes zāģi (arī elektriskie ķēdes zāģi) ir aprīkoti ar ķēdes eļļošanas ierīcēm. Šādas ierīces vienlaikus veic vairākus uzdevumus. Pirmkārt, tas dzesē ķēdes materiālu darbības laikā. Otrkārt, tie pēc iespējas samazina ķēdes berzi pret vadotni.
Mehānisms, kas atbild par ķēdes eļļošanu motorzāģī, ir šāds eļļas sūknis. Nav atsevišķi jāieslēdz – darbība ir automātiska. Kad darbojas darbarīka motors, uz ķēdes tiek uzklāta eļļa. Eļļošanas padeves ātrums ir atkarīgs no ātruma, ar kādu darbojas mašīna. Pašu sūkni sauc par virzuļa vai virzuļsūkni.
Lai saprastu, kā darbojas eļļas sūknis, detalizēti jāizpēta tā galvenās sastāvdaļas.
- Eļļas sūkņa korpuss. Izgatavots no alumīnija vai plastmasas. Otrais variants visbiežāk sastopams modeļos, kas paredzēti lietošanai mājās.
- Virzuļi. Nepieciešamā daļa eļļas sūknēšanai. Tam ir cilindriska forma, un to darbina sliekveida zobrats.
- Kanāli. Eļļas ieplūdes un izplūdes atveres savienošana.
Ķēdes zāģa eļļas sūknis
Savienojuma aizbāžņa darbība ir šāda.
- Virzuļa vārpsta vienā pusē balstās uz virzuļa stieni. Regulējams dažos modeļos. Pašai šahtai ir viļņveida siena.
- Virzuļa otrā pusē atrodas virzuļa darba daļa, kurai konstrukcijas galā ir izvirzījums vai iegriezums.
- Kad virzuļvārpsta kustas, eļļa no eļļas tvertnes caur virzuļa izplūdes atveri nonāk virzuļa atverē un caur virzuļa izplūdes atveri plūst uz stieni, kas eļļo ķēdi.
Ķēdes zāģa eļļas sūkņa spraudnis
Eļļas sūknis principā ir ļoti vienkāršs, un tāpēc ķēdes zāģis ir tik lēts. Daļu gandrīz vienmēr var salabot, izņemot, ja viļņa siena ir nodilusi. Šādā gadījumā ir ieteicams nomainīt ierīci pret jaunu.
Dažiem modeļiem ir eļļas sūknis, ko var izmantot, lai pats regulētu eļļas plūsmu regulēšanas skrūve. Ja detaļa ir bojāta, ar bojāto instrumentu nedrīkst strādāt. Pārbaudīt sūkņa darbību ir pavisam vienkārši. Vienkārši novietojiet tukšu papīra lapu blakus vadības joslai, iedarbiniet ķēdes zāģi un veiciet pāris gājienu ar gāzes padevi. Ja mehānisms ir darba kārtībā, uz papīra parādīsies eļļas traipi.
Lasiet arī: Kā izvēlēties ķēdi motorzāģim.
Ķēdes bremzes
Benzīna motorzāģa ķēde rada drošības risku. ja tas ir pagriezts, pietiek ar īslaicīgu vieglu pieskārienu, lai sagrieztos un gūtu nopietnākus ievainojumus. Šī iemesla dēļ motorzāģim ir ķēdes bremze, kas ātri aptur ķēdi, ja to atteikums.
- Kontakts, kas aptur ķēdi trieciena brīdī pēc tam, kad bremze ir iedarbināta.
Dažiem mūsdienu modeļiem ir bezatslēgas ķēdes nospriegošanas mehānisms
Regulēšanas skrūves stāvoklis parasti ir atkarīgs no modeļa. Motorzāģi var novietot uz sāniem, zem vai aiz griešanas ierīces.
Neņemiet vērā spriegošanas iestatījumus. Vislabāk to darīt katru reizi pirms darba uzsākšanas.
Ja strādājat ar vaļīgu ķēdi, tā var izlēkt no rievas un savainot cilvēku, kas izmanto ķēdes zāģi. Tomēr tas nenozīmē, ka ķēde ir jānostiprina pārāk spēcīgi. Ja tas ir pārāk saspringts, pastāv lielāka iespēja, ka tas tiks pārslogots un salūzīs. Pastāv nopietnu traumu risks.
Lasiet arī: Kā pareizi lietot motorzāģi.
Motorzāģa darbība vispār visi modeļi ir vienkārši: dzinējs griež ķēdi, lai sagrieztu koksni. Instrumenta funkcionalitāte ir atkarīga no tā atsevišķo sastāvdaļu stāvokļa, degvielas maisījuma kvalitātes, ieplūdes gaisa attīrīšanas pakāpes. Lai ķēdes zāģis darbotos pēc iespējas ilgāk, ir nepieciešama nepārtraukta apkope, kas jāveic saskaņā ar šajā rokasgrāmatā sniegtajiem norādījumiem.