Arvien vairāk patērētāju meklē alternatīvus siltuma avotus gadījumam, ja galvenais siltuma avots nav pieejams. Katalītiskie (ar gāzi vai benzīnu darbināmi) sildītāji ir progresīvs jauninājums apkures ierīču vidū, kas īsā laikā kļuva populārs visā pasaulē un Eiropā.
Kas tas ir un kā tas darbojas
Katalītiskie sildītāji ir ierīces, kas ražo siltumu oksidējoties. Šim nolūkam katalizatora plāksne atrodas ierīces korpusā. Kad degviela nokļūst uz plāksnes, notiek reakcija, kuras rezultātā rodas siltums.
Degviela tiek patērēta bezdegšanas sadegšanas procesā. Tas novērš sadegšanas produktu veidošanos, padarot ierīci videi draudzīgu un drošu. Sildītājs efektivitātes ziņā pārspēj standarta gāzes degļus.
Visi iepriekš minētie faktori izskaidro pieaugošo patērētāju uzticību. Uzkarsēšanas procesa pamatā ir šāda shēma:
- Katalizatora plāksnes virsma sakarst no 200 līdz 500 mm0s.
- Atsevišķā kamerā tiek uzsildīts degvielas-gaisa šķidrums.
- Degvielas tvaiki sadeg uz kvēlojošās stikla šķiedras plāksnes.
- Katalītiskais pārveidotājs nodrošina tā saukto bezdedzes sadegšanas reakciju.
Citiem vārdiem sakot, ierīces darbība tiek veikta oksidējoties sadegšanas produktiem.
Lasiet arī: indukcijas sildītājs vasarnīcai un mājai.
Degviela saskaras ar katalizatora plāksni, oksidējas un rada lielu enerģijas daudzumu. Salīdzinot ar nelielo sildītāja izmēru, saražotā siltuma apjoms ir iespaidīgs.
Standarta katalītiskā ierīce spēj uzturēt siltumu telpā, kuras platība ir 15 līdz 25 kvadrātmetri.m.
Plāksne kalpos ilgu laiku aptuveni septiņi gadi, var nomainīt specializētās darbnīcās; nav nepieciešams iegādāties jaunu ierīci.
Šķirnes
Visus katalītiskos sildītājus galvenokārt atšķir to konstrukcijas īpatnības. Visbiežāk sastopamie ir šādi monolītas ierīces. Tajos tieši apvalkā ir sašķidrinātās gāzes balons. Atkarībā no modeļa tvertnes tilpums nedrīkst pārsniegt 27 kubikmetrus.
Citiem modeļiem nav korpusa. Viņiem ir tikai ar katalizatoriem piesūcināta plāksne. Šos modeļus bieži izmanto ceļojumos un kempingos, lai apsildītu automašīnas un teltis. Tie ir kompakti un ērti pārnēsājami.
Turklāt ierīces atšķiras pēc sildīšanas veida: tās var būt infrasarkanie vai infrasarkanie stari. Infrasarkanās gāzes ierīces izmanto keramikas paneli sildīšanai. Ierīces iekšpusē ir uzstādītas īpašas atstarojošas plāksnes, kas efektīvāk un ātrāk sasilda telpu, lai sasniegtu komfortablu temperatūru.
Degvielas veidi
Katalītiskie sildītāji nav jāsilda, izmantojot tikai katalītisko sildītāju sašķidrinātā gāze balonos. Šim nolūkam ir piemērots arī tas, kas tiek ievadīts mājokļos pa centrālās gāzes padeves caurulēm.
Taču katalītiskos pārveidotājus var darbināt ne tikai ar gāzi. Lai gan šie modeļi ir visizplatītākie, daži sildītāju veidi var izmantot citu kurināmo.
- Benzīns. Šīm ierīcēm ir tvertne ar piestiprinātu katalītisko kasetni. To darbības princips ir balstīts uz to, ka degvielas tvaiki nonāk patronā. Šeit tie mijiedarbojas ar katalizatoru un oksidējas. Ar benzīnu darbināmie modeļi ir pieticīga izmēra un neliela svara, tāpēc tos īpaši iecienījuši mednieki un makšķernieki.
- Alkohols. Ierīcēs, kas darbojas ar šāda veida degvielu, korpusa iekšpusē ir īpašs nodalījums, kurā ievietots trauks ar spirtu vai sauso degvielu. Šie sildītāji var svērt tikai 2 kg. Tos izmanto telšu apsildīšanai, apģērbu žāvēšanai un ēdiena sildīšanai.
- Kombinētā degviela. Ērtākās sildītāju šķirnes, jo tajās var izmantot visu veidu kurināmo. Tomēr tiem ir viens būtisks trūkums – šādu modeļu jauda nepārsniedz 1200 vatu.
Izmantošanas jomas
Katalītiskos sildītājus reti izmanto telpu apsildei. Izņemot gadījumus, kad runa ir par nepabeigtu privātmāju, kurā tiek veikti remontdarbi vai kurā cilvēki jau ir ievākušies, bet galvenā apkures sistēma vēl nav uzstādīta. Šādā gadījumā šī ierīce būtu īsts glābējs. Tomēr ir arī biežāk sastopami lietojumi:
- Garāžas. Sildītājs spēj sasildīt standarta garāžas platību, un tā darbība bez liesmas padara to drošu lietošanai automašīnu tuvumā.
- Mazās darbnīcas. Katalītiskā apkure ir glābiņš garāžām un darbnīcām. Pastāv ugunsdrošības noteikumi, bet apkures sistēmu parasti nav.
- Teltis. Katalītiskais telts sildītājs nodrošina siltumu kempinga apmeklētājiem, kuriem patīk nakšņot kempingā. Šis nometnes modelis nesver daudz, bet apsilda aptuveni 20 kvadrātmetru lielu platību un aptver aptuveni 14 kvadrātmetru lielu platību.m.
- Siltumnīcas. Ideāls plīts aizstājējs, tāpēc dārzkopjiem naktīs nav jāstāv nomodā, lai papildinātu malkas krājumus: kultūraugi ir labi pasargāti.
- Taimeri. Tās ir vienīgais drošais veids, kā šajās ēkās sasildīties.
Priekšrocības un trūkumi
Katalītisko sildītāju pozitīvās īpašības ir šādas
- Kompaktie apjomi un viegls: vidēja izmēra ierīce var viegli ievietot automašīnas bagāžniekā.
- Drošības režīms. Ierīces spēj uzraudzīt oglekļa dioksīda līmeni telpā. Un, kā jau minēts iepriekš, tām nav liesmas, tāpēc ugunsgrēka risks nepastāv.
- Ierīces ir diezgan Tie ir ekonomiski. Gāzes ierīces ar pilnu jaudu patērē aptuveni 200 gramus stundā.
- Degvielas pieejamība. Jaunu tvertni vai pāris litrus benzīna var iegādāties jebkurā degvielas uzpildes stacijā.
- Nav nepatīkamu smaku. Ierīces nepiesārņo gaisu ar sadegšanas produktiem.
- Vienkārša struktūra. Nav sarežģītu mehānismu, vienkārši un vienkārši.
Vienīgie trūkumi ir augstā cena, jo īpaši lieljaudas modeļiem.
Lasiet arī: invertora sildītājs mājsaimniecībām un ārtelpām.
Taču nav pārsteidzoši, ka šie droši aizsargātie sildītāji ir nepārspējami aukstumā. Katalītiskie sildītāji ir stabili nostiprinājušies savā nišā.
Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties katalītisko sildītāju
Izvēloties sildītāju, jāņem vērā šādi galvenie kritēriji.
Kur un kā ierīce tiks izmantota
Pirms sildītāja iegādes ir skaidri jāzina, kur un kādam nolūkam tas tiks izmantots. Tas ir nepieciešams, lai izvēlētos pareizo ierīci atbilstoši konstrukcijas tipam un izmēram, kā arī izmantotajam kurināmā veidam.
Ja plānojat izmantot sildītāju kempingiem, pārgājieniem vai ceļojumiem, Labāk ir iegādāties mazāku ierīču versijas, kuras ir vieglāk transportējamas un kurām nav nepieciešami komunālie pakalpojumi.
Lasiet arī: kā izvēlēties sildītāju teltij.
Ja ierīci paredzēts izmantot telpu apsildīšanai, labāk ir iegādāties lielākas ierīces. Tam ir pietiekama jauda, lai nodrošinātu komfortablu temperatūru telpā. Šiem sildītājiem ir arī iebūvēti drošības sensori, tāpēc tos var atstāt bez uzraudzības. Ja sildītāju plānojat pārvietot, ieteicams izvēlēties modeļus ar riteņiem.
Tehniskie dati
Pirmā lieta, kam jāpievērš uzmanība, pērkot sildītāju, ir tā jauda. Sildītāja lietošanas instrukcijā vienmēr jānorāda, cik lielai platībai sildītājs ir paredzēts. Jāņem vērā arī šādi ierīces parametri.
- Degvielas patēriņš. Ir jāzina, cik daudz gāzes vai benzīna tas patērē. Ieteicami ekonomiskāki un mazāk degvielas patērējoši modeļi.
- Izmēri. Jāpievērš uzmanība ierīces augstumam, platumam un dziļumam. Lai pārbaudītu, vai tas iederēsies telpā. Atcerieties, ka, lai sildītājs darbotos droši, tam priekšā ir jābūt 1,5 metru attālumā un visās pārējās pusēs – 0,2 metri.
- Degvielas balona svars un tilpums. Sildītāja pārvietošanas un uzstādīšanas ērtībai ieteicams izvēlēties vieglas un ne pārāk apjomīgas ierīces.
Pirms pirkuma veikšanas ir svarīgi arī Pārbaudiet, vai sildītājs ir pabeigts. Visām iekārtām jābūt savstarpēji savietojamām. Standarta komplektā jābūt reduktoram un gāzes šļūtenei (dažiem modeļiem ir balons). Ja rodas problēmas ar savienojumu, papildus jāiegādājas īpaši adapteri.
Lasiet arī: kā izvēlēties gāzes sildītāju vasarnīcai.
Pārskats par labākajiem ražotājiem
Lai gan katalītisko modeļu izvēle tagad ir diezgan liela, lai nepieļautu kļūdu, labāk ir izvēlēties ierīces no labākajiem ražotājiem.
Bartolini
Uzņēmums ražo vienas no visuzticamākajām un kvalitatīvākajām ierīcēm. Tie darbojas ar šķidro gāzi un lepojas ar lielu jaudu – dažos modeļos tā sasniedz 4200 vatu. Viena no galvenajām Bartolini ierīču priekšrocībām ir arī to neatkarība no elektrotīkla.
Lielākajā daļā modeļu gāzes balons ir iebūvēts ierīcē. Ierīcēm ir vairāki izejas līmeņi, kurus var iestatīt neatkarīgi. Atkarībā no modeļa un konfigurācijas itāļu sildītāji var izmaksāt no 11 līdz 18 tūkstošiem Euro. Bartolini starojuma sildītāji piedāvā arī augsta drošības pakāpe. Lielākā daļa ir aprīkota ar oglekļa dioksīda kontroles sensoru un automātiskās izslēgšanās sistēmu apgāšanās gadījumā. Populārākais modelis ir Bartolini pulovers k.
Campingaz
Francijas uzņēmums ir slavens ar savu izcilo mācību aprīkojumu Ekonomiski un kompakti sildītāji. Tā ražo iekārtas mājokļiem, rūpnieciskai un noliktavu lietošanai, kā arī portatīvos modeļus. Ierīcēm ir ekonomisks degvielas patēriņš, un to izmaksas ir 10000 Euro robežās. Par populārāko modeli tiek uzskatīts Sampingaz cr 5000 turbo.
Kovea
Korejas uzņēmums ir pazīstams ar saviem apkures iekārtām Portatīvie modeļi ar infrasarkano starojumu. Iekārtas drošība ir panākta, gandrīz pilnībā izslēdzot plastmasas komponentus. Vidēji Kovea sildītāji maksā 5-11 tūkstoši Euro.
Argo
Latvijas ražotāja sildītājus galvenokārt pārstāv budžeta ierīces. Tos izmanto garāžu, noliktavu, siltumnīcu, siltumnīcu un citu ēku apkurei. Šādas ierīces maksā 2000 Euro zonā.