Sildītāja jauda ir viens no svarīgākajiem kritērijiem, kam jāpievērš uzmanība, pērkot sildītāju. No tā ir atkarīgs gan ūdens uzsildīšanas ātrums gan plūsmas, gan akumulācijas iekārtās, gan normāla iekārtas darbība, jo ne katrs vads spēj uzturēt augstas jaudas iekārtu. Tāpēc, lai nebūtu ieslēgt uzstādīto ūdens sildītāju katru reizi, kad izsita sveces, ir vērts pat veikalā, lai uzzinātu tās jaudu.
Piemēram, virtuvē, Jo vairāk mazai ģimenei ir lietderīgi uzstādīt caurplūdes ūdens sildītāju ar minimāliem parametriem. To jauda nepārsniedz 3 litrus minūtē, ūdens temperatūra pie izplūdes atveres ir 30 grādi, un sildītāja jauda ir 3-4 kW. tā kā dušai Šādas ierīces jaudai vajadzētu būt lielākai – aptuveni 6 litri minūtē. Tas nozīmē, ka ierīces nominālajai jaudai jābūt vismaz 7 kW. Ne visas elektroinstalācijas var izturēt šādu instalāciju, īpaši vecākās mājās. Bet tas nenozīmē, ka dušā nevar uzstādīt ūdens sildītāju ar jaudu 4 kW, jo īpaši visos modeļos, neatkarīgi no to jaudas, jau ir iekļauta dušas galva. Šeit ir vērts apsvērt ierīces komfortu.
Akumulācijas ūdens sildītāji
Šajās ierīcēs sildelementa jaudai jāatbilst tvertnes izmērs. Piemēram, kompaktās 10-25 litru tvertnēs ir uzstādīti sildelementi ar jaudu 1,5-2,5 kW, un, lai uzsildītu 100 litrus ūdens būs nepieciešams sildelements vismaz 4-5 kW.
Pirms iegādāties šādu elektroiekārtu, jums jānoskaidro, cik kilovatus var izmantot jūsu dzīvoklī vai mājā. Tad no kopējā skaita jāatskaita to ierīču jauda, kas kaut kā darbosies vienlaicīgi ar ūdens sildītāju. Piemēram, ledusskapis, saldētava, televizors, dators, virtuves ierīces (kas bieži ir ieslēgtas). Galīgais rezultāts būs jauda, ko var izmantot, lai darbinātu krātuves ūdens sildītāju vai plūsmas sildītāju ūdens sildīšanai.
Populārākie dažādu jaudu ūdens sildītāju modeļi
Viegli atrast jums piemērotu caurplūdes ūdenssildītāju. Piemēram, THERMEX Stream sērija ir pieejama divās krāsās – baltā un sudraba – ar 3,5, 5 un 7 kW sildīšanas jaudu.
Ja, no otras puses, ir uzstādīts caurplūdes ūdens sildītājs, kas apgādā vairāki ūdens punkti, piemēram, ja vienlaikus tiek izmantota virtuve un duša, jauda ir vēl lielāka. Piemēram, Ariston Fast Evo 11 C ir 19 kW ūdens sildītājs, un tā jauda ir 11 litri minūtē. Vairākos ūdens ieplūdes punktos nodrošina modeli un vācu ražotājs AEG DDLT PinControl – tajā ir uzstādīts sildelements ar jaudu 18 kW. Taču šādas ierīces izmaksas būs divreiz lielākas, jo Ariston izmanto Ķīnas detaļas kā sastāvdaļas.
Ūdens sildītājs Ariston Fast Evo 11 C
Cik ilgi kalpo uzglabāšanas ūdens sildītājs?
Atkarībā no tilpuma tas uzsilda ūdeni no 1 līdz 5 stundām. Piemēram, lai uzsildītu 15 litru tvertni, sildelements ar jaudu 1,5 neaizņems vairāk kā stundu. Ražotājs norāda, ka ūdens sildītāji THERMEX sērijas CHAMPION 10 un 15 litru ietilpības ūdens sildītāji uzsildīs pilnu tvertni līdz 60 grādiem attiecīgi 25 un 30 minūtēs. Lai uzsildītu 100 litrus ūdens, patērētājam būs jāgaida vismaz 2-4 stundas, ņemot vērā, ka sildītāja jauda šajā ierīcē ir lielāka – 2-3 kW. Piemēram, THERMEX ROUND PLUS IR 100 V būs gatavs lietošanai pēc 2,5 stundām, ja ir aprīkots ar vienu 2 kW sildelementu.
Sildītāja īpašnieks vienmēr var atrast aptuvenus datus savam modelim instrukcijā, kas ir pievienota iekārtai.
Kā temperatūras kontrole ietaupa enerģiju
Ar šo funkciju ir aprīkoti visi uzglabāšanas tvertņu modeļi. Lietotājs var iestatīt vēlamo temperatūru, izmantojot sildītāja mehānisko vai elektronisko vadības paneli. Kad sildelements ir aktivizēts, ūdens uzsilst. Tiklīdz tā sasniedz pareizo temperatūru, tā iedarbina termostats, kas pārtrauc sildelementa darbību. Kad ūdens izplūst no tvertnes, tajā atkal ieplūst auksts ūdens – tas sajaucas ar karsto ūdeni. Šādā gadījumā termostats atkal ieslēdz sildelementu, lai uzsildītu ūdeni.
Ja ūdens no tvertnes netiek patērēts, ūdens sildītājs uztur lietotāja iestatīto temperatūru, izmantojot automatizāciju. Sildīšanas elements ieslēdzas un izslēdzas ierīces darbības laikā. Šī funkcija patērē ļoti maz elektroenerģijas, tikai dažus kW dienā. Tā kā tvertnes sienām ir izolācijas slānis, siltuma zudums ir ļoti lēns: ūdens atdziest par 1-2 grādiem stundā.
Pēc speciālistu domām, lai taupītu enerģiju ūdens sildītāju lietošanas laikā, tos vajadzētu turēt “gaidīšanas” režīmā, nevis katru reizi atslēgt no elektrotīkla. Tā kā šīs temperatūras uzturēšanai tiek patērēts ievērojami mazāk enerģijas nekā aukstā ūdens uzsildīšanai.
Ūdens sildītāju jauda ir atkarīga no to tipa. Caurplūdes ierīces patērē vairāk elektrības, taču to veiktspējas un cenas ziņā tās pārspēj katlus. Akumulācijas tvertņu uzsildīšana aizņem zināmu laiku, taču to izmantošana ir ekonomiskāka, jo īpaši, ja tās neizslēdzat, bet izmantojat temperatūras uzturēšanas režīmu.