Dažādi gaisa attīrītāji

Gaisa attīrītāji mājoklim mūsdienās nav nekas neparasts. Daudzi ir spiesti tos izmantot, jo mājokļi atrodas netālu no ražotnes. Turklāt ekoloģiskā situācija lielajās pilsētās ir labvēlīga šo ierīču izmantošanai, jo bieži vien gaiss dzīvokļos nav tik tīrs, kā gribētos. Gaisa attīrītāju izmantošanu nosaka arī higiēnas (sanitārie) apsvērumi. Piemēram, putekļi, kas lidinās dzīvokļa gaisā, satur patogēnus mikroorganismus, sēnītes, daudzu infekciju ierosinātājus un alergēnus.

Visi gaisa attīrītāji ir iedalīti dažādās kategorijās atkarībā no to darbības veida. Zemāk apskatīsim, kādi ir gaisa attīrītāju veidi.

Fotokatalītiskais gaisa attīrītājs

Šīs ierīces konstrukcija ir ļoti vienkārša, tāpēc tā ir universāli lietojama. Faktiski tas ir korpuss ar ultravioleto lampu un katalizatoru (darbojas kā filtrs) iekšpusē. Porainā stikla kā filtra izmantošana ļauj izvairīties no pastāvīgas uzturēšanas problēmas. Citiem vārdiem sakot, filtrs nav jāmaina visu laiku, kas ļauj ietaupīt daudz naudas par palīgmateriāliem. Šāds filtrs spēj absorbēt pat vissīkākās daļiņas (mājas un ielas putekļus, putekļus utt.).d.). Titāna dioksīds, kas uzklāts uz filtra virsmas, ļauj gaismas stariem izplūst cauri un tikt absorbētiem. Tas darbojas arī kā iepriekš minētais katalizators.

Fotokatalītiskā filtra shēma

Fotokatalītiskā filtra shēma

UV stari iedarbojas uz dioksīda pārklājumu un iedarbojas uz to, lai sāktu oksidācijas procesu, kas lieliski noārda organiskās vielas.

Šāda pieeja gaisa filtrēšanas sistēmā ir ļoti efektīva, ja ir nepieciešams ne tikai attīrīt gaisu dzīvoklī, bet arī to mitrināt. Mitrināšana notiek, kad organiskās vielas sadalās filtra oksidācijas procesā, radot mitrumu un oglekļa dioksīdu. Pēc iziešanas caur fotokatalītisko filtru, kura pretējā galā atrodas UV lampa (A grupa), gaiss tiek attīrīts un mitrināts.

Fotokatalītisko gaisa attīrītāju jaudu diez vai var pārvērtēt.

  1. Šie gaisa attīrītāji pilnībā atbrīvo māju no mikrobiem, nepatīkamām smakām, putekļiem un smalkiem atkritumiem.
  2. Ādas daļiņas, putekļu ērcītes, kvēpu nogulsnes, oglekļa monoksīds, pelējuma sporas un ziedputekšņi tiek iznīcināti.
  3. Gaisa attīrītāji ar šo filtru būs ļoti noderīgi, kad Elpošanas ceļu vīrusu slimību profilakse (GRIPP, tuberkuloze utt.p.) un arī palīdz noņemt sērūdeņradi.
Daikin MCK75J gaisa attīrītājs

Daikin MCK75J gaisa mitrinātājs

Adsorbcijas (kokogles) tīrīšanas līdzekļi

Ierīču ar šādu filtru galvenais uzdevums ir gāzu molekulu fiziska absorbcija. Tie burtiski uzsūcas filtra porās. Attiecībā uz gaistošu un daļēji gaistošu savienojumu likvidēšanu oglekļa filtriem nav līdzvērtīgu, ja šādu daļiņu molekulmasa ir pietiekami liela, lai mijiedarbotos ar oglekļa filtriem. Ierīces darbmūža un efektivitātes galvenais rādītājs ir Absorbējošo materiālu daudzums. Acīmredzot, jo vairāk gofrēts gaiss, jo vairāk netīra gaisa var izplūst cauri ierīcei. Tas tieši ietekmē arī tilpumu: jo lielāks ir filtra tilpums, jo vairāk tajā ir poru un jo lielāka ir sūkšanas jauda.

Šāda tipa gaisa attīrītājam ir nepieciešama filtra nomaiņa kā apkopes veids. Ja palīgmateriāls aizsērē, krasi samazinās veiktspēja. Vienkārša paša filtra tīrīšana diez vai būs veiksmīga, jo tas ir piesūcināts ar smalkajām daļiņām. Virspusēja tīrīšana neko nedos. Labā ziņa ir šī veida palīgmateriālu zemā cena.

Tīrītāja filtri

Svarīga loma efektivitātes nodrošināšanā ir arī paša filtra forma.

  1. Adsorbcijas filtrs, kura pamatā ir smalka aktīvā ogle, rada papildu gaisa pretestību.
  2. Ja poras un granulas filtrā ir diezgan lielas, pūšana būs efektīvāka, un tādējādi attīrītā gaisa daudzums būs lielāks.

Ja ogles filtrs gofrēts, filtra laukuma tilpums ir attiecīgi lielāks, salīdzinot ar parastajiem filtrēšanas līdzekļiem. plisētais filtrs spēj labāk absorbēt gāzes, jo tā virsmas laukums ir lielāks.

Ogles filtrus nav ieteicams izmantot ļoti mitrā vidē. Turklāt, ja telpa bieži ir piesārņota ar smalko daļiņu gāzēm, šāda veida ierīces efektivitāte būs ļoti zema. Šīs problēmas risināšanai ieteicams izmantot formaldehīdu, sēra dioksīdu vai slāpekļa dioksīdu. Uz oglekli balstītas ierīces nebūs visefektīvākās gāzveida pilsētvidē, un tās bieži tiek izmantotas kopā ar citiem filtriem (2-in-1). Piemēram, viens no turpmāk aplūkotajiem.

Hoover gaisa attīrītājs

Hoover gaisa attīrītājs ar HEPA un aktīvās ogles filtriem

Gaisa attīrītāji, kuros izmanto smalku mehāniskās attīrīšanas tehnoloģiju

Šādus gaisa attīrītājus sauc arī par HEPA (augstas efektivitātes daļiņu aizturēšana). HEPA filtru iekārtas ir ļoti pieprasītas lielpilsētās, jo šīs vienkāršās ierīces ir ļoti efektīvas.

Papildus tam, ka šie filtri ir efektīvāki, ir vērts atzīmēt, ka tie ir daudzu gaisa attīrītāju pamatā. Šādas ierīces darbības princips ir šāds: gaiss zem spiediena tiek iesūkts ierīcē, un pēc iziešanas cauri filtrēšanas sistēmai tas tiek izpūsts tīrs. Filtra iekšpusē esošās daļiņas var būt tik mazas kā 0,3 μm, kas ir aptuveni 99 % no visām smalkajām daļiņām gaisā, ko mēs elpojam. Saskaņā ar pētījumiem gandrīz visi zināmie alergēni, kā arī ērcītes un sporas ir daudz lielāki (no 1 mikrona). Šī iemesla dēļ HEPA filtri ir ieteicami visiem, kam ir elpceļu alerģijas.

Xiaomi Mi gaisa attīrītājs

Gaisa attīrītājs Xiaomi Mi gaisa attīrītājs

Pastāv viedoklis, ka labākais HEPA filtru materiāls ir papīrs un atvasinājumi, t.k. tas palīdz noturēt gružus filtra iekšpusē ar visaugstāko efektivitāti. Turklāt papīram ir viszemākā gaisa plūsmas pretestība. Taču tam ir daži trūkumi.

  1. Ir svarīgi atcerēties, ka filtra ražošanā izmantotais papīrs ir ļoti plāns, tāpēc, nomainot filtru, to ir diezgan viegli sabojāt. Lielākā daļa ražotāju cenšas to aizsargāt (piemēram, ar gofrējumu).
  2. Vēl viens patēriņa preču trūkums ir to bioloģiskā neitralitāte. tām nav antiseptisku īpašību. HEPA filtra virsma ir lieliska augsne gan labvēlīgo, gan nelabvēlīgo baktēriju savairošanai. Protams, agri vai vēlu tas ietekmēs izplūstošā gaisa kvalitāti.

Uzlabots HEPA ekvivalents ir ULPA filtrs, kas aiztur daļiņas, kuru izmērs ir mazāks par 0,1 μm, ar efektivitāti līdz 99,8 %. Princips ir tāds pats, taču UPLA var raksturot kā nākamās paaudzes HEPA filtru. Tomēr līdz šim tie ir bijuši ļoti reti.

ULPA HEPA filtrs

Jauns ULPA HEPA filtrs

rupji putekļu filtri (mehāniskie gaisa attīrītāji)

vienkāršākais un vienlaikus labākais risinājums jūsu mājai. Ārēji šie filtri ir parastie metāla režģis, ko visbiežāk izmanto priekšattīrīšanai kopā ar citiem tīrīšanas materiāliem. Šo filtru galvenais mērķis ir aizturēt rupjos putekļus un mājdzīvnieku matus.

Šādi palīgmateriāli ir paredzēti ne tikai lietotāja, bet arī pašas ierīces elektronikas aizsardzībai no putekļiem. Piemēram, bieži vien tieši mehāniskie filtri aizsargā HEPA filtru, lai aizkavētu to strauju nolietošanos. Visizplatītākie mehāniskie gaisa attīrītāju modeļi spēj filtrēt daļiņas, kuru izmērs ir 5-12 mikroni. Putekļi satur tikai dažas šāda izmēra daļiņas, taču filtra uzdevums ir tās aizturēt.

Pēc aizturēšanas uz priekšfiltru rupjie gruži neļauj izplatīties uz gala filtra, tādējādi paildzinot tā kalpošanas laiku.

elektrostatiskais filtrs

Elektrostatika spēj labi attīrīt telpu no vismazākajām daļiņām, izmantojot vienkāršus fizikas likumus. Dažos gadījumos speciālisti ir norādījuši, ka jonizējošie filtri var būt efektīvāki par HEPA filtriem. Kombinācijā ar ilgo darbmūža ilgumu, ko nodrošina palīgmateriāli, šāda veida ierīces ir ieteicamas lietošanai dzīvoklī.

Diezgan bieži elektrostatiskie filtri tiek piegādāti ar aktīvās ogles vai HEPA filtriem. Dažkārt var atrast jonu gaisa attīrītāju ar UV lampu.

Tīrītājs ar ūdens filtru

Ūdens filtru var piegādāt arī kā ierīci 2-in-1. Piemēram, HEPA filtru var uzstādīt papildus ūdens filtram, taču tā nav obligāta prasība. Tālāk ir sniegts ierīču saraksts.

Divu veidu filtrēšana vienā ierīcē

Bieži vien ar viena veida netīrumu gaisa filtrēšanu nepietiek. Piemēram, lietojumiem, kur putekļi un netīrumi var būt dažāda lieluma: mājdzīvnieku spalvas, mājas putekļi, alergēni utt.d. Tirgū ir pieejams kvarca gaisa attīrītājs ar fotokatalītiskiem filtriem. HEPA filtriem bieži vien kā papildu priekšfiltrācijas (rupjās filtrēšanas) avots ir mitrinātājs.

Kvarca gaisa attīrītājs Ambilife-H

Kvarca gaisa attīrītājs Ambilife-H ar fotokatalītisko filtru

Šādas ierīces ir plaši pieejamas vietējā tirgū un ir ļoti populāras starp cilvēkiem, kas cieš no alerģiskas slimības. Kokogles filtrs apvienojumā ar mehānisko filtru ir lielisks palīgs cīņā par tīru gaisu jebkurā dzīvoklī.

Šāda veida ierīču trūkums ir uzturēšana, kas prasa zināmus ieguldījumus, t.k. Palīgmateriāli laiku pa laikam ir jāmaina, un HEPA filtru gadījumā tie var būt dārgi. Ūdens un mehāniskie filtri (režģi) nav jāmaina.

3 gaisa filtrēšanas pakāpes vienā ierīcē

Runājot par daudzfunkcionālām ierīcēm, visbiežāk tiek runāts par hidro-gaisa filtrāciju ar jonizācijas spēju. Šīs iekārtas ir nepieciešamas tur, kur ir visaugstākās prasības attiecībā uz telpu tīrību (piemēram, slimnīcu nodaļās).

Šādu daudzfunkcionālu ierīci (3 in 1) var izmantot arī kā smaržu izsmidzinātāju, lai piešķirtu telpai patīkamu svaigumu un piepildītu to ar jūsu iecienītākajiem aromātiem. Tas tiek panākts, izmantojot mitrinātāja pulverizatorā pievienotās aromātiskās eļļas.

GOS filtrs gaisa attīrītājam

GOS filtrs gaisa attīrītājam AP-410F5/F7

Šīs ierīces parasti darbojas pārmaiņus kā attīrīšanas ierīces, kam seko jonizācija vai mitrināšana. Nav iespējams vienlaikus izmantot visus trīs režīmus. Patēriņa materiāli jāmaina savlaicīgi, jo aizsērējis filtrs var traucēt gaisa plūsmu un ietekmēt ierīces optimālu darbību. Tas var radīt bojājumus.

To vienkāršība ļauj gaisa attīrītāju lietot ilgu laiku. Ja atceraties laikus nomainīt filtrus, šāda ierīce kalpos daudzus gadus, palīdzot atsvaidzināt un attīrīt gaisu jūsu dzīvoklī vai citās telpās.

UV gaisa attīrītājs

Visbiežāk izmanto daudzfunkcionālos gaisa attīrītājos. UV gaisa attīrītājs ir viens no pirmajiem šāda veida attīrītājiem un arī drošākais. Tās darbības princips ir līdzīgs kvarcaizācijas principam (šī ierīce ir balstīta uz to). Putekļu daļiņas, kas iekļūst caur atveri kamerā, tiek pakļautas UV staru iedarbībai, kas maina to struktūru. Rezultāts ir pilnīgi tīrs gaiss.

Bieži tiek izmantoti UV tīrīšanas līdzekļi Medicīnas iestādēs, Ja ir nepieciešams uzturēt telpu sterilu, neizmantojot papildu sanitārijas metodes.

Daudzos pētījumos ir pierādīts, ka tie ir nekaitīgi cilvēkiem, tāpēc tos izmanto pat dzīvokļos ar maziem bērniem.

Automašīnas gaisa attīrītājs

Automašīnas jonizatora darbības princips ir tāds pats kā stacionārai ierīcei: kronas lādiņu ģenerēšana, kas pārvietojas starp katodu un anodu, t.e. Elektrodi ar pozitīvu un negatīvu lādiņu. Gaisa ieplūdes atverē mašīnā tiek iepūsti netīrumi no ielas; joni, saskaroties ar netīrumu daļiņām, nodod tām lādiņu. Gaisa plūsmas piesaistītās daļiņas nogulsnējas uz plāksnēm (elektrodiem), kas ir uzlādēto netīrumu “slazdi”.

Kā var pamanīt, gaisa filtrēšanas problēma dažādās telpās un automobiļu salonos ir diezgan asa. Vides situācija nav pamats optimismam, kas nozīmē, ka jums pašiem ir jārūpējas par savu veselību, izmantojot specializētu līdzekļu palīdzību.

Novērtējiet šo rakstu
( Vēl nav vērtējumu )
Pievienot komentārus

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: