Akvārija sterilizators – būt vai nebūt? Šeit ir jautājums, uz kuru nevar sniegt viennozīmīgu atbildi. Ierīces darbojas pēc ultravioleto staru dezinficējošās iedarbības principa. Tie ir tā sauktie: UV sterilizatori. Šādas iekārtas izmanto ūdens dezinfekcijai, jo ultravioletais starojums postoši iedarbojas uz mikroorganismiem, baktērijām, peldošām aļģēm. Skatiet, kā tas darbojas.
Darbības princips
Ierīce sastāv no plastmasas caurules ar diviem ieplūdes un izplūdes savienojumiem, kas ļauj ūdenim plūst caur sūkni vai sūkni. Ultravioletā lampa atrodas caurules iekšpusē. Caurulē ieplūstošais ūdens tiek attīrīts caur filtru un pakļauts UV starojuma iedarbībai. Attīrītu un attīrītu ūdeni atgriež akvārijā un sajauc ar neattīrītu ūdeni.
Šī sistēma pilnībā nedezinficē ūdeni, mēs varam runāt tikai par patogēno baktēriju koncentrācijas samazināšanu.
Mikroorganismi, kas dzīvo akvārija dibenā, grunts virskārtā, uz aļģēm, gliemežiem, paliek ārpus starojuma iedarbības.
UV gaismas iekļūšana ir zema un atkarīga no vairākiem faktoriem:
- Jo lielāks ūdens blīvums, jo mazāka staru iespiešanās spēja. UV starojums spēj dezinficēt tikai 5 milimetru biezu ūdens slāni duļķainā, netīrā ūdenī. Tāpēc, kad sterilizatori ir uzstādīti, tie ir novietoti aiz filtriem, un attīrītais ūdens tiek apstrādāts ar UV gaismu.
- Sāļā ūdens blīvums ir lielāks nekā saldūdens. Ierīces efektivitāte ir daudz augstāka saldūdenī.
- Ultravioletās lampas un tās korpusa tīrība. Tie jāuztur tīri, aplikuma slānis bloķē starojumu.
Veidi
Atkarībā no ierīces atrašanās vietas akvārijā ir 2 veidi: Virsma Ārējais un iegremdēts vai iegremdējamie sterilizatori.
Virsma Sterilizators ir vairāku lampu un reflektora konstrukcija, kas uzstādīta virs paplātes 5 līdz 10 cm augstumā. Ūdens, kas plūst caur tekni, tiek dezinficēts ar lampām. Šodien šī konstrukcija vairs nav sastopama.
Mūsdienu sterilizatori ir hermētiski noslēgtas, iegremdētas struktūras. Ir vairāki veidi:
- Sterilizators ir integrēts filtros;
- iekšējais;
- ārējais.
Iekšējais Ierīces ir maza izmēra, līdz ar to arī lampas izmērs ir neliels. Mazajām spuldzītēm ir maza jauda, kas nozīmē, ka tās ir neefektīvas. Šīs ierīces nav ļoti populāras.
Iebūvēti filtros arī sterilizatori ir maz interesanti, jo to efektivitāte ir zema.
Ārējais Ierīces sastāv no korpusa, kura iekšpusē atrodas UV lampa ar kvarca spuldzīti. Šos sterilizatorus parasti pievieno pie ārējā filtra izejas. Tie ir visefektīvākie un tāpēc ir populāri akvaristu vidū.
Kad pieteikties
UV starojuma kaitīgā ietekme ir šāda visi dzīvi mikroorganismi. Bet starp tām ir arī labvēlīgas baktērijas, kas ražo zivīm vitāli svarīgu mikrofloru.
Pieredzējuši akvaristi neiesaka izmantot sterilizatoru pastāvīgi.
Šo aprīkojumu ieteicams izmantot noteiktos gadījumos:
- Masveida zivju slimība.
- Jaunas zivis jānogādā karantīnā.
- Akvārijs zied, ir nepatīkama smaka.
- Periodiska lietošana kā profilaktisks pasākums akvārija iemītniekiem.
- Lietošana blīvi apdzīvotos akvārijos.
Priekšrocības un trūkumi
Akvārija sterilizatora priekšrocība ir tā, ka tas patiešām labi veic savu darbu: peldošās aļģes izzūd, ūdens tiek sterilizēts (lai gan ne pilnībā), izzūd nepatīkamā smaka.
Ir vairāki trūkumi, kas uzskaitīti turpmāk:
- UV gaisma neiznīcina visu veidu patogēnus. Dažas no sugām tiks nogalinātas ar spēcīgāku starojumu un paliks neaizsargātas. Tāpēc, izvēloties aprīkojumu, priekšroka jādod jaudīgākai lampai, kas spēj iznīcināt pēc iespējas vairāk baktēriju veidu.
- UV gaismas iekļūšanas trūkums.
- dārgs aprīkojums un pati UV lampa, kuras kalpošanas laiks nav ilgāks par 6 mēnešiem, ja to izmanto bieži.
Ir tautas amatnieki, kas ar savām rokām no improvizētiem līdzekļiem montē ultravioleto sterilizatoru akvārijam. Un tas darbojas tikpat labi kā rūpnieciskais sterilizators.
Akvārija entuziasti tiekas gan ar UV sterilizatoru pastāvīgas lietošanas atbalstītājiem, gan pretiniekiem. Šo jautājumu katrs lietotājs izlemj pēc saviem ieskatiem.